15 mln zł na modernizację zgierskiego SOR-u

15 mln zł na modernizację zgierskiego SOR-u

Prawie 15 mln otrzyma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu na modernizację i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i pracowni diagnostycznych. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Zdrowia. Te doskonałe dla pracowników SOR-u, ale przede wszystkim pacjentów wieści przekazał dziś Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.


– To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Zgierza i powiatu zgierskiego, ale całego regionu, bo do tego szpitala trafiają pacjenci z całego województwa – mówił Piotr Adamczyk. – Sytuacja zdecydowania wymagała już podjęcia decyzji o remoncie tutejszego SOR-u. Ta inwestycja jest naprawdę konieczna, by polepszyć dostęp do usług i zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów.

1,5 miliarda zł to pula w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia. Zakres wsparcia z Funduszu Medycznego to przede wszystkim modernizacja, przebudowa lub doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, w tym pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR. Do konkursu przystąpiło 207 wnioskodawców z całej Polski, wybrano 152 projekty. Wyniki zostały ogłoszone 19 września.

Dzięki wsparciu rządowemu z terenu województwa łódzkiego dofinasowanie otrzymało 10 podmiotów leczniczych. Szpital w Zgierzu znalazł się na bardzo wysokiej 12. pozycji na liście rankingowej ogłoszonej przez MZ.

– To wsparcie Ministerstwa jest bardzo istotne dla naszego szpitala. Wszystkie sprzęty i zmodernizowane pracownie przyczynią się do tego, aby pacjenci z naszego terenu mieli łatwiejszy i szybszy dostęp do naszych usług – mówił dyrektor szpitala w Zgierzu Miłosz Dobrogowski.

Dzięki rządowemu wsparciu zgierski SOR i pracownie diagnostyczne (tomografii komputerowej, USG, endoskopowa i RTG) zostaną przebudowane i doposażone. Pomieszczenia zostaną dostosowane i zaadaptowane na poczekalnie pacjentów. Modernizację przejdą pomieszczenia SOR-u i holu. Wymienione będą instalacje elektryczna, gazów medycznych, wod-kan, co, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji.

To nie wszystko. Szpital w Zgierzu będzie miał nowy sprzęt: tomograf komputerowy, sprzęt endoskopowy, aparaturę USG, aparaty RTG, wózek transportowo-kąpielowy, wózek inwalidzki, wózek transportowy, meble, Upgrade systemu PACS/RIS, integrację ze szpitalnym system HIS i jeszcze komputery z oprogramowaniem diagnostycznym.

– Nowy sprzęt jest tutaj naprawdę potrzebny. Poprawi on funkcjonowanie tej placówki, usprawni drogę pacjentów z SOR-u do diagnostyki – mówił Zbigniew Linkowości, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego i przewodniczący Rady Społecznej szpitala w Zgierzu.

– Powiat zgierski liczy prawie 170 tysięcy ludzi, to jeden z największych powiatów w Polsce – mówił z kolei poseł Marek Matuszewski. – Jako rodowity zgierzanin jestem dumny, że kolejne środki trafiły właśnie tutaj.

– Każda inwestycja, która służy poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, ich zdrowiu, to ważne i wielkie zadanie, które od kilku lat wykonujemy na rzecz lokalnych społeczności – dodał poseł Tadeusz Woźniak.

W piątkowej konferencji przed zgierską placówką udział wzięła także Iwona Wieczorek, dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, była prezydent Zgierza.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, konkurs przeznaczony dla SOR-ów to kolejny kamień milowy w dofinansowaniu sektora ochrony zdrowia. Potrzeby są duże, dlatego MZ zdecydowało o objęciu finansowaniem aż 152 wniosków, czyli niemal 2/3 wszystkich SOR-ów w Polsce. Było to możliwe dzięki zwiększeniu pierwotnie przeznaczonej na konkurs kwoty z 750 mln zł do niemal 1,5 mld.

Maksymalna wartość dofinansowania jednego wniosku to 15 mln zł, a minimalna – 2 mln zł. Termin realizacji inwestycji to koniec 2025 r.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego; fot. Adam Staśkiewicz

Powiązane artykuły

Facebook
Skip to content