Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej w szpitalu w Łagiewnikach po remoncie

Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej w szpitalu w Łagiewnikach po remoncie

7 milionów złotych kosztowała rozbudowa, modernizacja i wyposażenie Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej szpitala w Łagiewnikach. Niemal cała kwota pochodziła z programu REACT-UE, czyli unijnego wsparcia na walkę ze skutkami pandemii. Na oddział trafią m.in. pacjenci, u których COVID pozostawił w organizmie poważne ubytki zdrowotne. Leczeni będą w komfortowych warunkach i na najlepszym, specjalistycznym i nowoczesnym sprzęcie.

Po nowych salach i gabinetach lekarskich oprowadzali w poniedziałek: Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego oraz dr n. med. Waldemar Kowalczyk, dyrektor szpitala w Łagiewnikach.

– Dzisiaj otwieramy nowoczesny Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej. Życzę personelowi medycznemu dobrej pracy tutaj, a pacjentom szybkiego powrotu do zdrowia – zaznaczył Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej w szpitalu w Łagiewnikach po remoncie

Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej w szpitalu w Łagiewnikach po remoncie

Na nowo wybudowany oddział szpitala w Łagiewnikach, czyli Wojewódzkiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi w najbliższym czasie trafią pierwsi pacjenci.

– Mamy teraz w Łodzi jeden z najnowocześniejszych Oddziałów Rehabilitacji Pulmonologicznej w Polsce – podkreślał dr n. med. Waldemar Kowalczyk, dyrektor szpitala w Łagiewnikach

Modernizację przeszedł Pawilon D szpitala. Pomieszczenia w tym budynku zostały przystosowane dla potrzeb rehabilitacji pulmonologicznej. Trafią tutaj pacjenci po przebytym COVID-19 oraz z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, nowotworami płuc oraz wymagający rekonwalescencji po zabiegach torakochirurgicznych. Wczesne rozpoczęcie rehabilitacji zwiększy szanse powrotu pacjenta do sprawności fizycznej i psychicznej. Pacjenci będą leczeni w komfortowych i nowoczesnych warunkach.

Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej w szpitalu w Łagiewnikach po remoncie

Szpital w Łagiewnikach jest jedynym w województwie łódzkim specjalistycznym ośrodkiem pulmonologicznym dla pacjentów z chorobami układu oddechowego, w tym pacjentów onkologicznych. Pandemia COVID-19 spowodowała, że potrzebna była modernizacja oddziału. Zwiększyła się liczba osób wymagająca leczenia pulmonologicznego. Działający do tej pory specjalistyczny oddział dla pacjentów z chorobami układu oddechowego okazał się niewystarczający. Po przebyciu COVID, w organizmie pacjentów pozostają niekiedy poważne ubytki zdrowotne. Dlatego trzeba było rozszerzyć ofertę zabiegów rehabilitacyjnych, utworzyć dodatkowe pracownie, sale ćwiczeń i możliwości konsultacji wielospecjalistycznych.

Nowy Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej powstał w innym miejscu niż dotychczas, na niezagospodarowanym do tej pory terenie dawnego laboratorium szpitalnego. Rozebrano i przebudowano istniejące tutaj pomieszczenia. Oddział zyskał nowoczesny sprzęt medyczny m.in.: defibrylator, zestaw do prób wysiłkowych, stół do drenażu, nebulizatory, ssaki elektryczne, steper, inhalatory ultradźwiękowe, mobilny elektromiograf z elektrostymulacją wyzwalaną do rehabilitacji, kardiomonitor i wielofunkcyjną platformę rehabilitacyjną

Na nowym Oddziale Rehabilitacji Pulmonologicznej zwiększyła się liczba łóżek. Teraz jest ich 26 łóżek. Powstały dodatkowe pracownie, sale ćwiczeń oraz stworzono możliwości do prowadzenia konsultacji wielospecjalistycznych. Pacjenci trafią pod opiekę multidyscyplinarnych zespołów specjalistów, składających się z lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyków i psychologów. Zespoły lekarskie będą pracować w oparciu o indywidualne plany leczenia uwzględniające specjalne potrzeby pacjentów, w tym rodzaj choroby podstawowej, psychofizyczny stan pacjenta czy potrzeby żywieniowe.

Dzięki nowej lokalizacji możliwa będzie izolacja pacjentów pulmonologicznych od innych chorych. Atutem jest również osobne wejście bez krzyżowania się dróg pacjentów chorych ze zdrowymi. W miejscu, gdzie wcześniej znajdował się Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej planowane jest zwiększenie liczby łóżek opieki neurologicznej, na którą zapotrzebowanie w województwie jest równie wielkie.

Całkowita wartość projektu wynosiła 7 004 000 zł. Dofinansowanie ze środków UE to aż 6 879 385 zł, reszta to środki własne szpitala.

Remont i rozbudowa Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej to nie jedyna inwestycja w szpitalu w Łagiewnikach w tym roku. W 2023 roku zmodernizowany został także Oddział Pulmonologii i Chemioterapii Nowotworów Płuc. Remont kosztował 1 milion złotych. W tym roku szpital zyskał również nowoczesny sprzęt medyczny i aparat EEG za ponad pół miliona złotych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego; fot.Adam Staśkiewicz

Powiązane artykuły

Facebook
Skip to content