Sieradzki szpital stawia na innowacje. Można tutaj leczyć cukrzycę typu 1 za pomocą osobistych pomp insulinowych. Dotychczas taka możliwość była tylko w łódzkich klinikach.
– Nasza placówka, jako trzecia w województwie łódzkim, zawarła umowę z NFZ na refundację leczenia pompami insulinowymi dorosłych pacjentów w wieku od 18 do 26 lat – mówi dr n. med. Sylwia Wenclewska, kierownik Oddział Diabetologicznego i Chorób Wewnętrznych Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu. – Jest to bardzo dobra wiadomość dla chorych z tej części regionu. Do tej pory musieli jeździć na leczenie do Łodzi. Teraz mieszkańcy Sieradza i okolic będą mieli dostęp do takiej samej opieki medycznej, jak w najlepszych ośrodkach klinicznych.
Osobiste pompy insulinowe to urządzenia, które bardzo pomogą pacjentom. Dzięki nim insulina jest podawana w sposób ciągły i precyzyjny, co pozwala na lepszą kontrolę poziomu glukozy we krwi oraz zmniejsza ryzyko powikłań. To szczególnie ważne dla osób, które dotychczas zmagały się z częstymi iniekcjami. Nowe możliwości pomagają również skrócić czas oczekiwania na leczenie.
Pacjent najpierw powinien zgłosić się na wizytę kwalifikacyjną. Leczenie odbywa się w Poradni Diabetologicznej przy Oddziale Chorób Wewnętrznych i Diabetologii sieradzkiego szpitala. Pompa insulinowa wydawana jest po wizycie kwalifikacyjnej. Wtedy też odbywa się szkolenie z jej używania. Po rozpoczęciu leczenia należy również odbyć wizytę kontrolną.
Pacjenci przyjmowani są w pierwsze czwartki każdego miesiąca w godzinach 11.00-12.00 w Poradni Diabetologicznej po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 43 827 84 45).
MK-C; Wydział Mediów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego