Trwa Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV. Nie pozwólmy, by strach i wstyd powstrzymał nas przed wykonaniem testu na obecność wirusa. Unikając badań ryzykujemy zdrowiem nie tylko swoim, ale także naszych najbliższych.
Testy zrobimy anonimowo i bez skierowania w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym przy ul. Piotrkowskiej 5 w Łodzi.
– Jeśli wynik testu okaże się pozytywny, istnieją skuteczne metody leczenia, które pozwalają na życie z wirusem. Najważniejsza jest szybka diagnoza – Kamila Dudkiewicz, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
Przed wykonaniem testu w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym musimy wypełnić anonimową ankietę. Wynik badania odbiera się wyłącznie osobiście na podstawie numeru badania i ustalonego wcześniej hasła. Nie można go dostać ani telefonicznie ani korespondencyjnie. Wynik wydaje certyfikowany doradca i wtedy można wyjaśnić wątpliwości oraz upewnić się co on oznacza.
Bezpłatne testy na HIV możemy zrobić przez cały rok w poniedziałki, środy i piątki w godz. 16 – 19 przy ul. Piotrkowskiej 5 (1. piętro, pokój 12). Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny prowadzi Fundacja Edukacji Zdrowotnej Lepsze Jutro.
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji, w najbliższy piątek (29 listopada) zorganizowana zostanie dla uczniów z naszego regionu Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS, której współorganizatorem jest Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Jej celem jest m.in. wykształcenie u młodych ludzi odpowiedzialności za zdrowie swoje i najbliższych oraz kształtowanie postaw akceptacji i tolerancji wobec osób żyjących z HIV i chorych na AIDS.
W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2023 r. zakażenie HIV stwierdzono u 32 935 osób, 4 194 zachorowań na AIDS. 1 496 chorych zmarło.
MK-C; Wydział Mediów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego