Ostatni przedświąteczny weekend to przede wszystkim koncerty kolęd i pastorałek. Zapraszamy.
Śpiewająca promocja czytania
Sekcja Edukacji Młodego Czytelnika działająca przy Okręgu Łódzkim Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zaprasza na akcję głośnego czytania dzieciom pod hasłem „Moniuszkowcy czytają dzieciom – czytanie jest ok!”. W rolę ambasadorów czytania wcielą się członkowie Stowarzyszenia Śpiewaczego im. St. Moniuszki w Łodzi. Przeczytają dzieciom fragmenty książek o świętach oraz wspólnie z dziećmi zaśpiewają kolędy i pastorałki.
- Czwartek, 19 grudnia
- Siedziba Stowarzyszenia Śpiewaczego im. St. Moniuszki w Łodzi, ul. Ogrodowa 34.
- Godz. 10.00, wstęp wolny
Można pośpiewać z „Kopernikiem”
Do wspólnego kolędowania zaprasza społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Tytuł świątecznego koncertu „Per Musicam Ad Astra”. Symbolizuje dążenie do piękna i wzniosłości, które w tym wyjątkowym dniu wypłyną z muzyki.
- Czwartek, 19 grudnia
- Kościół Jezuitów, ul Sienkiewicza 60 w Łodzi
- Godz. 19.00, wstęp wolny
Kolędowanie w Piotrkowie
Koncertu kolęd i pastorałek możne będzie posłuchać w Piotrkowie Trybunalskim. Zapraszają Akademia Piotrkowska oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. J. Paderewskiego w Piotrkowie. Wystąpią orkiestra, chór oraz soliści i zespoły szkoły oraz Piotrkowska Orkiestra Kameralna.
- Czwartek, 19 grudnia
- Aula Akademii Piotrkowskiej, ul. Słowackiego 114/118
- Godz. 17.00, wstęp wolny
Z waltornią w roli głównej
W każdej orkiestrze symfonicznej muszą znaleźć się co najmniej cztery waltornie, czyli rogi. Jako samodzielny zespół kameralny instrumenty te występują jednak stosunkowo rzadko. Sposobność posłuchania takiego koncertu nadarza się w Filharmonii Łódzkiej podczas piątkowego koncertu symfonicznego. W programie utwór niemieckiego waltornisty Heinricha Hüblera „Koncert na cztery waltornie” oraz Adagio z Kwintetu skrzypcowego F-dur Antona Brucknera. Usłyszymy też II Symfonię D-dur Ludwiga van Beethovena.
- Piątek, 20 grudnia
- Filharmonia Łódzka
- Godz. 19.00
- Kolędy z różnych stron świata
Kolędy to jeden z niewielu rodzajów pieśni, których nie tylko chętnie słuchamy, ale wciąż mamy ochotę śpiewać. W Filharmonii Łódzkiej piękno kolęd zaprezentują zespoły młodych głosów: Chór Politechniki Łódzkiej, Chór Uniwersytetu Łódzkiego oraz The Singing Heads, męska grupa wokalna skupiająca studentów i absolwentów łódzkich uczelni. Usłyszymy kolędy i pastorałki z różnych epok i stron świata.
- Sobota, 21 grudnia
- Filharmonia Łódzka, ul. Kilińskiego 22 w Łodzi
- Godz. 19.00
Chóralne kolędowanie
Na koncert kolęd zaprasza także Teatr Wielki w Łodzi. Zabrzmią najbardziej znane i lubiane kolędy, nie tylko polskie, w odświętnych opracowaniach, zaskakujących aranżacjach i bardzo efektownych interpretacjach artystów teatralnego chóru wraz z towarzyszeniem orkiestry kameralnej PRIMUZ, która jest wizytówką Akademii Muzycznej im. G i K. Bacewiczów w Łodzi.
- Sobota, 21 grudnia
- Teatr Wielki w Łodzi, Pl. Dąbrowskiego
- Godz. 18.30
- Koncert na Boże Narodzenie
W najbliższy weekend rozpoczyna się XI. Festiwal Muzyczny Bożego Narodzenia i Nowego Roku Miasto – Ogród Sokolniki. Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszeć będzie można Concerto Grosso „Na Boże Narodzenie”, słynne dzieło Archangelo Corelliego. Festiwal pod honorowym patronatem Joanny Skrzydlewskiej, marszałka województwa łódzkiego.
- Niedziela, 22 listopada
- Kościół Parafialny Matki Bożej Królowej w Sokolnikach-Lesie, gmina Ozorków.
- Godz. 11.30
Wystawa o kolędach i pastorałkach
Bożego Narodzenia nastraja nas sentymentalnie, sprawiając że chętnie słuchamy lub śpiewamy kolędy i pastorałki. Dział Zbiorów Audiowizualnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi postanowił przybliżyć te formy muzyczne, prezentując wystawę „Hej Kolęda, Kolęda… Najpiękniejsze Kolędy, Pastorałki i Piosenki Świąteczne”. Wystawę można oglądać do 31 grudnia.
- WBP w Łodzi, ul. Gdańska 100/102
MK-C; Wydział Mediów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego