To będzie wieczór pełen grozy. Podczas VI Międzynarodowej Nocy Nietoperzy w Lesie Łagiewnickim poznamy zwyczaje tych latających ssaków. Będzie konkurs, spacer po lesie z nasłuchami, do tego obserwacja żerujących nietoperzy w noktowizorze. Trzeba tylko pamiętać o ciepłym ubraniu i latarkach.
VI Noc Nietoperzy w Lesie Łagiewnickim, obchodzona w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy, odbędzie się w niedzielę, 8 września. To wspaniała możliwość uczestniczenia w nocnych wędrówkach, które przybliżają ciekawostki przyrodnicze, rozbudzają wyobraźnię i stają się namiastką przygody.
Nocni łowcy, latające ssaki, królowie podniebnych lotów, dracule, wampiry… Skojarzeń i krzywdzących opinii na temat nietoperzy nigdy nie brakowało. Niestety przyczyniły się one do ich masowego ginięcia, tymczasem zwierzęta te pełnią nieocenioną rolę w środowisku. Pamiętajmy, że tam, gdzie są nietoperze, jest mniej komarów. Ich dietę stanowią – oprócz komarów – chrząszcze, biegacze, wije i motyle nocne, zwłaszcza te, które żerują na liściach drzew.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, razem z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Nietoperzy, Fundacją Biodiversitatis i dr Katarzyną Janik-Superson z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, zapraszają na godz. 17.00 do swojej siedziby przy ul. Wycieczkowej 86 w Łodzi. W programie wydarzenia: prelekcja, konkurs wiedzy o nietoperzach, spacer po Lesie Łagiewnickim z nasłuchami detektorowymi, obserwacja żerujących nietoperzy w noktowizorze.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego ma dla mieszkańców regionu więcej ciekawych propozycji. 6 września zapraszamy na godz. 18.00 do Muzeum Historycznego Skierniewic na wystawę „Bolimowski Park i reszta świata – uchwycić chwile”. To zbiór prac zgłoszonych i nagrodzonych w 2024 r. w konkursie „Fotograf Roku”, ogłoszonym przez Związek Polskich Fotografów Przyrody. Na zakończenie prelekcja.
XXI Rajd Jesieni Ścieżkami Puszczy Bolimowskiej to z kolei propozycja na 27 września. W zeszłorocznej edycji udział wzięło ponad 300 uczestników. Uczniowie wędrowali z mapą wyznaczonymi trasami po lesie, gdzie czekały na nich punkty kontrolne z zadaniami do wykonania.
Więcej info szukajcie na stronie: parkilodzkie.pl.
MK-C; fot.: Wydział Mediów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego