Piątek, 19 Kwiecień 2024, imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Taping – jak działa plastrowanie?

 

knee 2768834 640


W ostatnim czasie popularny stał się tzw. taping stosowany na różne obszary ciała. Wykorzystują go sportowcy chcący osiągnąć jak najlepsze wyniki w swojej dyscyplinie. Korzystają z niego również lekarze i fizjoterapeuci. Warto jest więc wiedzieć jak działa i na co wpływa po przyklejeniu.

 

Taping – inaczej plastrowanie – jest zabiegiem przyklejania różnej długości plastrów na bolące miejsce skóry danych mięśni. Ta metoda fizjoterapeutyczna została opracowana przez japońskiego kręgarza Kenzo Kase w latach 70. Popularna stała się dopiero po olimpiadzie w Pekinie w 2008, gdzie była powszechnie stosowana przez sportowców.

 

Na czym polega taping?

 

- Taping to oklejanie ciała specjalnymi plastrami, których parametry, jak grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość o 130-140%, są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Plaster nie jest nasączony żadnym lekiem. Technika ta pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra. Przyklejone we właściwy sposób plastry dynamiczne tworzą pofałdowania powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Usprawnia to mikrokrążenie krwi, limfy oraz aktywuje proces samoleczenia. Pomaga również wyleczyć ubytki po przebytych urazach, zwłaszcza sportowych – wyjaśnia Michał Lesiak fizjoterapeuta w Centrum Lekarzy Specjalistów w Ozorkowie.

 

Istnieje kilka podstawowych technik wykorzystywanych w tapingu, które wpływają na różnego rodzaju funkcje w organizmie. Są to:
• mechaniczna – stosowana w celu poprawy stabilności i dynamiki układu ruchu;
• powięziowa – wpływa na ruchy powięzi;
• przestrzenna – wykorzystywana do zmniejszenia ucisku w danym obszarze tkanki;
• więzadła/ścięgna – zminiejsza nacisk na te struktury;
• funkcjonalna – zapewnia stymulację sensoryczną lub też pomaga w ograniczonym ruchu;
• krążeniowa/limfatyczna – pomaga w przepływie płynu limfatycznego z obszarów o dużym nagromadzeniu tego płynu do miejsc gdzie jest go mniej.

 

Taping stosowany jest również do redukcji blizn. Metoda ta przyczynia się do zwiększenia ich elastyczności, spłycenia, a także zmniejszenia przykurczów mięśniowych. Jeśli zdecydujemy się na taping, to udajmy się do osoby profesjonalnej, która ma do tego rzetelne uprawnienia. Tzw. plastrowaniem zajmują się fizjoterapeuci, trenerzy personalni, którzy muszą mieć uprawnienia.


W Centrum Lekarzy Specjalistów w Ozorkowie w tapingu specjalizuje się fizjoterapeuta – Michał Lesiak. Aby zarezerwować wizytę, wystarczy zadzwonić pod numer 730 189 777.

 

Materiał partnera

 


+ 22
+ 23

  Dodaj Komentarz...

  Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

  Kalendarz

  Kwiecień 2024
  P W Ś C Pt S N
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30

  Fotolia 29603245 XS

  TOM-MED
  95-100 Zgierz,
  ul. 1-go Maja 2a
  tel. 42 715-08-50
   
   
   
   
  Działamy na rynku od 2001 roku. W ofercie sklepu posiadamy bogaty wybór m.in. profesjonalnego sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Reallizujemy wnioski w ramach umowy z NFZ. Naszym Klientom zapewniamy dowóz zamówionych  produktów do domu. Serdecznie zapraszamy.

  Fotolia 22133512 XS

  Prywatny Gabinet Lekarski
  Ozorków,
  ul. Sikorskiego 32/13
   
  Wykonujemy bezpłatne badania uczniów i studentów do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych - umowa z Urzędem Marszałkowskim.

  Natężenie ruchu