Sobota, 20 Kwiecień 2024, imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Bóle pleców od nauki zdalnej

 
child 3264751 640
 

Coraz więcej dzieci, które podczas nauczania zdalnego spędzają w pozycji siedzącej od 4 do 10 godzin dziennie, może w dorosłym życiu odczuwać dolegliwości bólowe spowodowane wadami postawy. Im wyższa klasa, tym dłuższy czas spędzany przed ekranem. O tym, co powinno zaniepokoić rodziców i jak zapobiegać problemom z kręgosłupem w przyszłości rozmawiamy z ortopedą – dr. Zbigniewem Lipczykiem.

Zdaniem naszego specjalisty brak ruchu spowodowany koniecznością utrzymywania przez dłuższy czas pozycji siedzącej ma poważny wpływ na zdrowie dzieci i młodzieży. Powstają i nasilają się wady postawy, pojawia się skolioza, której zaniedbanie w wieku rozwojowym może prowadzić do konieczności jej korekcji poprzez bardzo skomplikowaną operację chirurgiczną.


-Wady postawy to deformacje narządów ruchu powstałe w wyniku przykurczów poszczególnych grup mięśniowych. W wieku dorosłym powodują dolegliwości bólowe stawów, które uległy zniekształceniu oraz dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa – wyjaśnia Zbigniew Lipczyk z Centrum Lekarzy Specjalistów w Ozorkowie. – Dlatego rolą rodziców jest w porę reagować, by nie dopuścić do tego typu problemów w przyszłości. Naszą uwagę powinna zwrócić m.in.: zła postawa dziecka podczas siedzenia przy biurku, garbienie się, złe ustawienie stóp podczas chodzenia i biegania, szybkie niszczenie butów w charakterystyczny sposób – np. wewnętrznej krawędzi podeszwy.


Kiedy do ortopedy?


Wizyty u ortopedy to bardzo ważny element profilaktyki. Konsultacje ortopedyczne pozwalają na ustalenie przyczyny wady postawy oraz wczesne wykrycie nieprawidłowości występujących w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju. Pomagają również zapobiec dalszemu ich rozwojowi, dzięki odpowiednim ćwiczeniom korekcyjnym, dobranym do rodzaju wady postawy. Rutynowe badanie ortopedyczno pod kątem wad postawy powinno odbyć się w: 3-4, 6-7, 10-11 i 14-15 roku życia oraz natychmiast, kiedy postawa dziecka budzi niepokój rodzica. Im wcześniej wada postawy zostanie rozpoznana, tym krócej będzie trwać jej korekta.


W trosce o zdrową postawę


Profilaktyka wad postawy to bardzo ważne zadanie dla rodzica. W tym celu należy zapewnić dziecku niezbędną, codzienną dawkę ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Jeśli nie ma zaleceń do wykonywania ćwiczeń korekcyjnych, to najlepiej, aby aktywność fizyczna była różnorodna. Wówczas równomiernie wzmacniane są wszystkie mięśnie, a stawy pozostają w dobrej kondycji. Nie ma też ryzyka ich przeciążeń, które może wystąpić w przypadku wykonywania wyłącznie jednego rodzaju ćwiczeń.


- Profilaktyka wad postawy to uprawianie sportu minimum 3 razy w tygodniu po 1.5 godziny oraz codzienne 20 minutowe ćwiczenia rozciągające. Najbardziej wskazane aktywności fizyczne dla dziecka to sporty symetryczne, takie jak: lekkoatletyka, gimnastyka, sporty walki: karate, judo, zapasy, itd. Najważniejszy jest jednak nie rodzaj sportu, a trener. Na każdym treningu musi być rozgrzewka, trening zasadniczy i na koniec ćwiczenia rozciągające, które są niestety pomijane przez wielu trenerów – mówi Zbigniew Lipczyk.


Podczas codziennej nauki warto natomiast zadbać o częstą zmianę pozycji. Wystarczy wstać, zrobić kilka kroków, przysiadów, pompek.


Istotnym czynnikiem jest również ergonomia miejsca pracy i wypoczynku. Materac dla dziecka powinien być średniej twardości, z tworzywa dopasowującego się do ciała i zapamiętującego jego kształt, np. lateksu czy pianki termo-elastycznej. Kolejnym wyzwaniem dla rodziców jest zakup dobrego biurka i odpowiedniego krzesła, najlepiej z regulowaną wysokością.


Dr Zbigniew Lipczyk przyjmuje pacjentów (zarówno dzieci, jak i dorosłych) w każdy piątek w Centrum Lekarzy Specjalistów w Ozorkowie – ulica Listopadowa 13. Wykonuje również badanie USG. Wizytę można zarezerwować pod numerem telefonu 730 189 777.


MK-C

 


+ 28
+ 19

  Dodaj Komentarz...

  Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

  Kalendarz

  Kwiecień 2024
  P W Ś C Pt S N
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30

  Fotolia 29603245 XS

  TOM-MED
  95-100 Zgierz,
  ul. 1-go Maja 2a
  tel. 42 715-08-50
   
   
   
   
  Działamy na rynku od 2001 roku. W ofercie sklepu posiadamy bogaty wybór m.in. profesjonalnego sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Reallizujemy wnioski w ramach umowy z NFZ. Naszym Klientom zapewniamy dowóz zamówionych  produktów do domu. Serdecznie zapraszamy.

  Fotolia 22133512 XS

  Prywatny Gabinet Lekarski
  Ozorków,
  ul. Sikorskiego 32/13
   
  Wykonujemy bezpłatne badania uczniów i studentów do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych - umowa z Urzędem Marszałkowskim.

  Natężenie ruchu