Środa, 22 Wrzesień 2021, imieniny: Tomasz, Maurycy

Co oznaczają pajączki na nogach – jak leczyć takie zmiany?

 

body 1869745 640

 

Traktowane są przede wszystkim jako defekt estetyczny, skórny, w dodatku istotny jedynie dla kobiet. Tymczasem świadczą przede wszystkim o zaburzeniach krążenia żylnego. Mowa o pajączkach na nogach.  Dziś pytamy naszego eksperta - dr. Mateusza Jęckowskiego, chirurga ogólnego, czy poza zmianami na skórze mogą one prowadzić do poważniejszych dolegliwości.

 

redakcja: Kogo najczęściej dotyka ten problem? Czy to defekt, który dotyczy wyłącznie kobiet?

 

dr Mateusz Jęckowski: Problem dotyka najczęściej kobiet po 40. roku życia. Mężczyźni zgłaszają się zazwyczaj z bardziej zaawansowanymi zmianami.

 

redakcja: Czy popękane naczynka na twarzy mogą również świadczyć o zaburzeniach krążenia żylnego?

 

dr Mateusz Jęckowski: Tego typu zmiany to tzw. teleangiektazje, które są poszerzonymi naczyniami włosowatymi, prześwitującymi przez naskórek. Kiedy jednak jest ich na skórze dużo, lub z czasem przybywa nowych, a dodatkowo towarzyszą im inne symptomy (np.: rumień, uczucie ciepła, pieczenie) - lepiej zwróć się po fachową poradę do lekarza. Może to być bowiem objaw rozwijającej się choroby dermatologicznej.

 

men 1245982 640

 

redakcja: Jak poznać różnicę pomiędzy tzw. „pajączkami”, a poważniejszym schorzeniem, którym są żylaki kończyn dolnych?

 

dr Mateusz Jęckowski: Pierwszym objawem żylaków jest obrzęk kończyn dolnych, który jest asymetryczny. Towarzyszy mu uczucie ciężkości nóg, nocne skurcze i widoczne zmiany o charakterze pajączków i powiększonych żył na powierzchni nóg.

 

redakcja: Czy teleangiektazja, czyli skłonność do rozszerzania się naczynek krwionośnych, jest dziedziczna?

 

dr Mateusz Jęckowski: Przyczyną żylaków jest zaburzenie ilościowe włókien sprężystych w ścianie naczynia. Defekt ten jest dziedziczony, jednak dokładny mechanizm nie jest znany.

redakcja: Co może powodować ich powstawanie?

 

dr Mateusz Jęckowski: Do powstania żylaków predysponuje stojąca praca, zaburzenia odpływu żylnego, np. ciąża, ciężka praca fizyczna, sporty siłowe, zakrzepica żył głębokich oraz zwiększony przepływ w przypadku przetok tętniczo-żylnych.

 

redakcja: Na czym powinna opierać się dieta, która pomoże uszczelnić naczynia krwionośne i zapobiegać powstawaniu „pajączków”?

 

dr Mateusz Jęckowski: Dieta bogata w witaminy z grupy B oraz witamina C pomagają w utrzymaniu prawidłowej ściany naczyń żylnych. Duże znaczenie odgrywają flawonoidy uszczelniające śródbłonek naczyniowy.

 

redakcja: Co może być następstwem „pajączków” na nogach?

 

dr Mateusz Jęckowski: Pajączki są defektem estetycznym które mogą prowadzić do powiększania się żył oraz trudnych do odwrócenia przebarwień o typie kawy z mlekiem zwłaszcza na goleni.

 

womans legs 887286 640

 

redakcja: Czy zanim pojawią się żylaki, organizm wysyła sygnały ostrzegawcze, np. w postaci opuchlizny kończyn dolnych?

 

dr Mateusz Jęckowski: Obrzęki kończyn (zwłaszcza asymetryczne) mogą być objawem niewydolności żylnej. Symptomem nieprawidłowości w krążeniu żylnym są również „pajączki”.

 

redakcja: Jakie leki (dostępne bez recepty) i preparaty ziołowe mogą usprawnić krążenie w żyłach?

 

dr Mateusz Jęckowski: Pomocne mogą być preparaty ziołowe na bazie ruszczyka oraz kasztanowca. Z oferty preparatów o pochodzeniu chemicznym warto wybrać te z zawartością calcium debesilatum, hesperydyną i witaminą C. Na rynku występuje również wiele preparatów złożonych, które łączą zalety wszystkich składników. Jednak najlepsze rezultaty w przypadku tego typu schorzenia jest codzienne noszenie specjalnie dobranych pończoch lub podkolanówek.

 

redakcja: Kiedy należy wybrać się do lekarza i jakiego specjalistę należy wybrać?

 

dr Mateusz Jęckowski: W przypadku podejrzenia żylaków należy udać się do chirurga ogólnego, który wykona albo zleci wykonanie USG kończyn dolnych - w celu oceny zaawansowania choroby.

 

redakcja: Jakie zabiegi wykonywane są w przypadku pojawienia się pajączków na nogach, kiedy jest jeszcze za wcześnie na interwencję chirurga?

 

dr Mateusz Jęckowski: Na początku choroby (w stadium pajączków naczyniowych) możliwa jest korekcja laserowa lub skleroterapia czyli ostrzyknięcie. Od drugiego stadium konieczne są już poważniejsze kroki. Są metody małoinwazyjnej wspomniane wyżej oraz klasyczne wymagające nacięcia skóry i podwiązania niewydolnych żył.

 

redakcja: Czy tego typu zabiegi mają sens? Czy „pajączki” mogą wrócić?

 

­dr Mateusz Jęckowski: Choroba ma charakter przewlekły, a leczenie jest jedynie objawowe. Jednak prawidłowo wykonana operacja znacznie wydłuża czas do nawrotu. Wykonywanie zabiegów ma sens, ponieważ chroni pacjenta przed bardzo groźnym powikłaniem, jakim jest owrzodzenie żylne (wymagające długotrwałej terapii). Potencjalnie śmiertelnym powikłaniem żylaków jest zatorowość płucna, do której dochodzi, gdy skrzepliny z żylaków trafiają do płuc.

 

opr. MK-C


+ 1
+ 0

  Dodaj Komentarz...

  Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

  Kalendarz

  Wrzesień 2021
  P W Ś C Pt S N
  1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30

  Fotolia 29603245 XS

  TOM-MED
  95-100 Zgierz,
  ul. 1-go Maja 2a
  tel. 42 715-08-50
   
   
   
   
  Działamy na rynku od 2001 roku. W ofercie sklepu posiadamy bogaty wybór m.in. profesjonalnego sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Reallizujemy wnioski w ramach umowy z NFZ. Naszym Klientom zapewniamy dowóz zamówionych  produktów do domu. Serdecznie zapraszamy.

  Fotolia 22133512 XS

  Prywatny Gabinet Lekarski
  Ozorków,
  ul. Sikorskiego 32/13
   
  Wykonujemy bezpłatne badania uczniów i studentów do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych - umowa z Urzędem Marszałkowskim.

  Natężenie ruchu