Środa, 22 Wrzesień 2021, imieniny: Tomasz, Maurycy

Borelioza - czy wiesz o niej wszystko?

 

tick 1271763 1920

 

Borelioza (choroba z Lyme) to najbardziej znana choroba odkleszczowa, którą co roku w Polsce zakaża się dziesiątki tysięcy osób. Jeśli wystąpi rumień wędrujący, to diagnoza jest prosta. Jednak często konieczne są badania w kierunku boreliozy.

 

Choroba z Lyme, znana również jako borelioza, jest powodowana przez spiralną bakterię zwaną Borrelia burgdorferi. Jest to najczęściej rozpoznawane schorzenie przenoszone przez kleszcze. Chociaż znana była od ponad 100 lat, dopiero w 1982 roku Willy Burgdorfer odkrył, że jest ona spowodowana przez bakterie znajdujące się w jelitach kleszczy.

 

Borelioza - objawy

 

Warto poznać objawy zakażenia, aby wcześnie wykryć chorobę. W boreliozie ważna jest szybka diagnostyka. Rumień wędrujący - to pierwszy charakterystyczny objaw boreliozy, jednak występuje tylko u 30 procent zarażonych tą chorobą odkleszczową (u dzieci tylko w 10 proc.). Pojawia się z reguły 1-3 tygodnie po kontakcie z pasożytem. Jeśli wówczas nie zostaną podane antybiotyki, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. W ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne. Może to być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne. Inne symptomy świadczące o zakażeniu to: zawroty głowy, dreszcze, ból gardła, bóle i sztywność stawów, osłabienie, drętwienie kończyn, spadek masy ciała, uderzenia gorąca, kłopoty z mową, napady bezsenności.

 

Borelioza - diagnostyka

 

Żadne z badań nie wykrywa lub nie wyklucza boreliozy w 100%. Jeśli zauważysz na ciele rumień wędrujący, idź do lekarza. W większości przypadków jest to podstawowy objaw świadczący o zarażeniu boreliozą. 

 

- Chorobę tę pomaga wykryć test na boreliozę. Pierwszy krok to test immunoenzymatyczny ELISA. Jest on tani, jednak jego skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Jeśli wynik testu ELISA będzie dodatni lub niejednoznaczny, wykonuje się badanie techniką Western Blot – wykrywan on konkretne przeciwciała charakterystyczne dla boreliozy - IgM oraz IgG – mówi dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska (reumatolog), która w Centrum Lekarzy Specjalistów w Ozorkowie zajmuje się m.in. leczeniem osób chorych na tę groźną dla życia i zdrowia chorobę.

 

Zdecydowanie najskuteczniejszą metodą wykrywania boreliozy jest test PCR, wykrywający krętki Borrelia we krwi, moczu lub płynie mózgowo-rdzeniowym. 

 

Tekst: MK-C, opr. dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska; fot.: pixabay.com


+ 2
+ 0

  Dodaj Komentarz...

  Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

  Kalendarz

  Wrzesień 2021
  P W Ś C Pt S N
  1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30

  Fotolia 29603245 XS

  TOM-MED
  95-100 Zgierz,
  ul. 1-go Maja 2a
  tel. 42 715-08-50
   
   
   
   
  Działamy na rynku od 2001 roku. W ofercie sklepu posiadamy bogaty wybór m.in. profesjonalnego sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Reallizujemy wnioski w ramach umowy z NFZ. Naszym Klientom zapewniamy dowóz zamówionych  produktów do domu. Serdecznie zapraszamy.

  Fotolia 22133512 XS

  Prywatny Gabinet Lekarski
  Ozorków,
  ul. Sikorskiego 32/13
   
  Wykonujemy bezpłatne badania uczniów i studentów do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych - umowa z Urzędem Marszałkowskim.

  Natężenie ruchu