Środa, 22 Wrzesień 2021, imieniny: Tomasz, Maurycy

Jak odchudzać się z głową - rozmowa z ekspertem

 

stomach 3532098 1920

 

Początek roku sprzyja podejmowaniu nowych wyzwań. Jednym z najczęściej wymienianych postanowień noworocznych jest chęć zrzucenia wagi. Motywacją jest z pewnością nadmiar kilogramów, który jest skutkiem świątecznego objadania. O tym, jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć przejadanie się oraz jak prawidłowo się odchudzać, żeby nie zrobić sobie krzywdy rozmawiamy z doktorem Oktawianem Walendą - starszym asystentem na oddziale Gastroenterologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu.

 

- Jakie skutki zdrowotne mogą wynikać ze świątecznego łakomstwa? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

 

- Obżarstwo może przyczyniać się do poważnych problemów zdrowotnych. Nadmierne objadanie się obciąża układ trawienny (poprzez większy wyrzut insuliny przez trzustkę) oraz powoduje skoki ciśnienia. Może powodować również wzdęcia brzucha, zgagę, bóle i zawroty głowy oraz senność. Dokuczliwości ze strony układu pokarmowego bywają różne: bóle brzucha, uczucie przepełnienia, wzdęcia, zgaga, mdłości, a zdarza się, że i biegunki lub wymioty.

 

- Kiedy mówimy o nadwadze?

 

- Nadwaga to nadmierna waga ciała, której normy określa tabela BMI (Body Mass Index). Natomiast otyłość jest to patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne. O nadwadze mówimy wtedy, kiedy wskaźnik BMI mieści się w przedziale od 25 do 29,9, natomiast o otyłości mówimy również wtedy, gdy współczynnik BMI jest równy bądź większy od 30. Wskaźnik BMI, oblicza się jako stosunek masy ciała [kg] do wzrostu [m] podniesionego do kwadratu. Wartość swojego BMI można obliczyć za pomocą kalkulatora BMI. Interpretacja wartości BMI:

- 18,5 - 24,9 - wartość prawidłowa

- 25,0 - 29,9 - nadwaga

- 30,0 - 34,9 - otyłość I stopnia

- 35,0 - 39,9 - otyłość II stopnia

- >40,0 - otyłość III stopnia (otyłość olbrzymia)

 

- Czy i kiedy odchudzanie może być szkodliwe?

 

- Odchudzanie może szkodzić zdrowiu, gdy używamy do tego celu szkodliwych dla zdrowia środków farmakologicznych. Wówczas jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo-jo. Zjawisko to jest niekorzystne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i kondycji psychicznej, ponieważ osłabia motywację. O efekcie jo-jo mówi się, kiedy w przeciągu 5 miesięcy przyrost masy ciała przekracza 10% wagi, która została osiągnięta podczas odchudzania.

 

- Jaka aktywność fizyczna jest zalecana przy nadwadze? Czy dobrym pomysłem jest np. bieganie?

 

- Odchudzanie zawsze musi iść w parze z wysiłkiem fizycznym. Bieganie to nie jest dobry wybór ze względu na zbyt duże obciążenie stawów. Istnieją inne rodzaje dyscyplin np. pływanie.

 

- Czy głodówki to dobry pomysł na zrzucenie zbędnych kilogramów?

 

- Decydując się nawet na kilkudniową głodówkę, trzeba się wcześniej dokładnie przebadać. Praktycznie każda przewlekła choroba jest przeciwwskazaniem do stosowania tego rodzaju diety. Dlatego przed rozpoczęciem głodówki zaleca się zrobienie morfologii, EKG, USG jamy brzusznej - żeby sprawdzić, czy nie ma na przykład kamicy pęcherzyka żółciowego. Należy też zbadać stężenie kwasu moczowego w nerkach, poziom kreatyniny, a także zrobić rentgen płuc (żeby wykluczyć na przykład gruźlicę). Trzeba również pamiętać, że głodówka nie jest również zalecana w przypadku dzieci i młodzieży oraz osób starszych.

 

- Jak więc zdrowo schudnąć? Ile kilogramów na miesiąc jest optymalną wartością?

 

- Jedynym sposobem na zdrowe odchudzanie jest ograniczenie jedzenia, zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Przyjmuje się, że zdrowy organizm powinien podczas diety traci od 2 do 4 kilogramów na miesiąc. Optymalnie jest to jednak 1 kg na miesiąc.

 

Dr Oktawian Walenda – starszy asystent na oddziale Gastroenterologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu. Specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterolog. Jest to dziedzina medycyny zajmująca się czynnościami i schorzeniami układu pokarmowego - przełyku, żołądka, jelit, odbytu i gruczołów trawiennych (wątroba, trzustka) oraz dróg żółciowych. Dr Walenda jest także specjalistą od chorób związanych z bólem brzucha, biegunkami, przewlekłymi zaparciami. Jego pacjentami są również dzieci.

 

Dr Oktawian Walenda dostępny jest w Centrum Lekarzy Specjalistów w Ozorkowie przy ulicy Listopadowej 13. Informację o termiach przyjęć pana doktora można uzyskać pod numerem telefonu 730 189 777.

 

MKC, fot. Pixabay


+ 1
+ 1

  Dodaj Komentarz...

  Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

  Kalendarz

  Wrzesień 2021
  P W Ś C Pt S N
  1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30

  Fotolia 29603245 XS

  TOM-MED
  95-100 Zgierz,
  ul. 1-go Maja 2a
  tel. 42 715-08-50
   
   
   
   
  Działamy na rynku od 2001 roku. W ofercie sklepu posiadamy bogaty wybór m.in. profesjonalnego sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Reallizujemy wnioski w ramach umowy z NFZ. Naszym Klientom zapewniamy dowóz zamówionych  produktów do domu. Serdecznie zapraszamy.

  Fotolia 22133512 XS

  Prywatny Gabinet Lekarski
  Ozorków,
  ul. Sikorskiego 32/13
   
  Wykonujemy bezpłatne badania uczniów i studentów do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych - umowa z Urzędem Marszałkowskim.

  Natężenie ruchu