Sobota, 20 Kwiecień 2024, imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Wielka inwestycja drogowa w Ozorkowie za 17 mln zł

100 1513

 

Już w przyszłym roku rozpocząć się ma jedna z największych i najbardziej kosztownych inwestycji drogowych w Ozorkowie. Zarząd województwa łódzkiego przyznał miastu blisko 12 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych na projekt, którego realizacja pochłonie ponad 17 mln zł.

 

Projekt dotyczy dwóch zadań, w ramach których zmieniony zostanie układ komunikacyjny w Ozorkowie, co zapewnić ma bezpośrednie połączenie ze strategicznymi centrami logistycznymi. W ramach pierwszego etapu inwestycji przebudowany zostanie ciąg ulic - Południowa (wraz z mostem), Maszkowska oraz wybudowane zostanie rondo u zbiegu Maszkowskiej, Południowej, Zgierskiej, Wyszyńskiego i Średniej. Druga inwestycja dotyczy przebudowy ciągu ulic: Traugutta, Żeromskiego, Stypułkowskiego, Łęczycka.

 

- Przebudowa najważniejszych ciągów komunikacyjnych w mieście to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, ale jest konieczne, ponieważ dzięki niemu TIR-y jadące do zakładów podstrefy ŁSSE będą omijały centrum miasta – mówi burmistrz Jacek Socha. – Bez dofinansowania z zewnątrz miasto nie przeprowadziłoby tak dużej inwestycji. Jej realizacja nie tylko poprawi bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale także wizerunek naszego miasta.

 

Największym przedsięwzięciem projektu jest budowa nowego mostu przy ul. Południowej; obecnie istniejący ma niewystarczającą nośność i w związku z tym nie ma możliwości, by samochody ciężarowe (powyżej 30 ton), jadące np. do zakładów ozorkowskiej podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, mogły jechać ulicami: Południową, Unii Europejskiej i Lipową. Konieczne jest także wybudowanie ronda, by TIR-y jadące ulicą Zgierską lub Wyszyńskiego mogły bez problemu skręcić w Południową. Kompleksowa przebudowa pozwoli także na poprawę stanu dróg przebiegających ciągiem ulic: Traugutta, Żeromskiego, Stypułkowskiego i Łęczycka.

 

Zakres prac dotyczący przebudowy ulic Południowej (z mostem) i Maszkowskiej oraz budowy ronda obejmuje: przebudowę ul. Południowej - od skrzyżowania z ul. Unii Europejskiej/Kochanowskiego do skrzyżowania z ul. Zgierską/Wyszyńskiego/Maszkowską/Średnią - odcinek o długości ok. 0,5 km: wymiana gruntu, nowa podbudowa, poszerzenie jezdni, chodnik po jednej stronie jezdni, ścieżka rowerowa (łącząca ścieżkę na Unii Europejskiej i na Wyszyńskiego), budowa kanalizacji deszczowej; przebudowę skrzyżowania Południowa/Unii Europejskiej/Kochanowskiego, przebudowę mostu na ul. Południowej, przebudowę ul. Maszkowskiej - od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego do skrzyżowania z drogą krajową nr 91 - odcinek o długości ok. 0,95 km; przebudowę dwóch skrzyżowań ulic Południowej/Wyszyńskiego/Średniej oraz Wyszyńskiego/Maszkowskiej - na skrzyżowanie typu rondo; przebudowę obiektów inżynierskich (przepusty); budowę i przebudowę zjazdów indywidualnych i publicznych; budowę i przebudowę chodników i ścieżek rowerowych; przebudowę i budowę infrastruktury towarzyszącej związanej z projektowaną inwestycją; wycinkę drzew i nasadzenie nowej roślinności.

 

Zakres prac dotyczący przebudowy ulic - Traugutta, Żeromskiego, Stypułkowskiego i Łęczyckiej obejmuje: przebudowę (wzmocnienie nawierzchni) ulicy Łęczyckiej - od skrzyżowania z ul. Rolną do skrzyżowania z ul. Stypułkowskiego - odcinek o długości ok. 1,5 km; przebudowę (wzmocnienie nawierzchni) ciągu ulic Stypułkowskiego, Żeromskiego, Traugutta - od skrzyżowania z ul. Łęczycką do skrzyżowania z ul. Starzyńskiego - odcinek o długości ok. 1,2 km; przebudowę obiektów inżynierskich (przepusty); budowę i przebudowę zjazdów indywidualnych i publicznych; budowę i przebudowę chodników, krawężników i ścieżek rowerowych; budowę kanalizacji deszczowej; utworzenie nowych przejść dla pieszych; wycinkę drzew i nasadzenie nowej roślinności.

 

W tym roku zostanie opracowana dokumentacja projektu, a prace budowlane rozpoczną się w roku 2017. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2018 rok.

 

Małgorzata Kosmala-Cybart (na podstawie materiałów UM)


+ 17
+ 22
  • Zzz

    Dodano 2016-03-07 13:41:21

    Szkoda, że nikt nie pomyślał o Sikorskiego od Armii Krajowej do Bema...

Dodaj Komentarz...

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kalendarz

Kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Fotolia 29603245 XS

TOM-MED
95-100 Zgierz,
ul. 1-go Maja 2a
tel. 42 715-08-50
 
 
 
 
Działamy na rynku od 2001 roku. W ofercie sklepu posiadamy bogaty wybór m.in. profesjonalnego sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Reallizujemy wnioski w ramach umowy z NFZ. Naszym Klientom zapewniamy dowóz zamówionych  produktów do domu. Serdecznie zapraszamy.

Fotolia 22133512 XS

Prywatny Gabinet Lekarski
Ozorków,
ul. Sikorskiego 32/13
 
Wykonujemy bezpłatne badania uczniów i studentów do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych - umowa z Urzędem Marszałkowskim.

Natężenie ruchu