Sobota, 20 Kwiecień 2024, imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Ozorków i Parzęczew „po drodze” z ŁKA

 

1200 DSC00877 11

 

Już za niecały miesiąc mieszkańcy Ozorkowa i Parzęczewa, autobusami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, niemal spod domu dojadą na stację kolejową, skąd odjeżdżają pociągi m.in. do stolicy województwa. Nowa linia tzw. kursy ostatniej mili, zostanie uruchomiona w ramach programu „Po drodze z koleją”, który jest kolejnym krokiem w walce z wykluczeniem komunikacyjnym w Łódzkiem. O szczegółach oferty i kursów, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Ozorkowie, mówili Grzegorz Schreiber, marszałek województwa i Janusz Malinowski, prezes ŁKA.

 

Linia Ozorków-Parzęczew to już druga linia Kolejowej Komunikacji Autobusowej ŁKA w Łódzkiem. Na pierwszej – Zelów-Łask – autobusy jeżdżą od 12 listopada, a z przejazdów korzysta bardzo wielu pasażerów, mieszkańców zarówno powiatu łaskiego, jak i bełchatowskiego. Na trasę Ozorków – Parzęczew autobusy wyjadą już 11 grudnia, a do końca roku pasażerowie nie będą płacić za bilety.

 

1200 DSC01257 1

 

Tłem konferencji prasowej, w której także wzięli udział Zbigniew Linkowski, wiceprzewodniczący sejmiku województwa łódzkiego, poseł Marek Matuszewski oraz samorządowcy z Ozorkowa i Parzęczewa, były dwa z dwudziestu nowoczesnych, hybrydowych solarisów, zakupionych przez samorząd województwa i przekazanych ŁKA.

 

1200 DSC01257 1

 

- Tymi autobusami będziemy dowozili mieszkańców mniejszych miejscowości, w których nie ma torów kolejowych, na dworce PKP, aby bezpiecznie i szybko mogli dotrzeć m.in. do Łodzi – mówił marszałek Grzegorz Schreiber dodając, że nowa linia, organizowana w porozumieniu z lokalnymi samorządami, jest formą rekompensaty za brak połączenia tramwajowego Ozorkowa z Łodzią. Jak podkreślił marszałek, oferta Kolejowej Komunikacji Autobusowej ŁKA, która pozwoli mieszkańcom województwa komfortowo i tanio dojechać do Łodzi i innych dużych miast w regionie, zakłada – na razie - uruchomienie 7 linii w całym województwie. – Będziemy się starali ten program rozszerzać.

 

Linia Ozorków-Parzęczew liczy 16 przystanków, z których większość znajduje się na terenie miasta.

 

- Uruchamiamy, na początek 10 par autobusów, które będą komunikowane na przystanku kolejowym Ozorków Nowe Miasto i w godzinach porannych, zarówno z Ozorkowa, jak i z kierunku Parzęczewa, autobusy będą przyjeżdżały na chwilę przed odjazdem pociągu do Łodzi, żeby można było wygodnie przesiąść się na niego – mówił Janusz Malinowski, prezes ŁKA przypominając, że podróż pociągiem z Ozorkowa na stację Łódź Kaliska trwa obecnie zaledwie 30 minut.

Do końca roku autobusy będą woziły pasażerów za darmo, później normalny bilet na przejazd na trasie Ozorków-Parzęczew będzie kosztował 4,90 zł, z kolei student zapłaci 2,40 zł. Z nowej komunikacji autobusowej będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Ozorkowa i Parzęczewa, nie tylko pasażerowie dojeżdżający na dworzec kolejowy.

 

Biorący udział w konferencji Jacek Socha, burmistrz Ozorkowa oraz Ryszard Nowakowski, wójt Parzęczewa, podkreślali, jak nowa linia jest ważna dla mieszkańców obu gmin, którzy dzięki niej odzyskali bezpośrednie połączenie z Łodzią. Na to samo zwrócił uwagę także Zbigniew Linkowski, wiceprzewodniczący sejmiku województwa łódzkiego. - Jestem bardzo dumny, ze udało się ten projekt zrealizować, bo on ma pomóc mieszkańcom w skomunikowaniu się czy to ze Zgierzem, Łodzią czy Kutnem i Łęczycą – powiedział.

 

Rozkład jazdy, także pociągów ŁKA odjeżdżających ze stacji Ozorków Nowe Miasto oraz szczegóły oferty, można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika: www.lka.lodzkie.pl

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego; fot. Tomasz Grala

 

 

 


+ 1
+ 2

  Dodaj Komentarz...

  Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

  Kalendarz

  Kwiecień 2024
  P W Ś C Pt S N
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30

  Fotolia 29603245 XS

  TOM-MED
  95-100 Zgierz,
  ul. 1-go Maja 2a
  tel. 42 715-08-50
   
   
   
   
  Działamy na rynku od 2001 roku. W ofercie sklepu posiadamy bogaty wybór m.in. profesjonalnego sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Reallizujemy wnioski w ramach umowy z NFZ. Naszym Klientom zapewniamy dowóz zamówionych  produktów do domu. Serdecznie zapraszamy.

  Fotolia 22133512 XS

  Prywatny Gabinet Lekarski
  Ozorków,
  ul. Sikorskiego 32/13
   
  Wykonujemy bezpłatne badania uczniów i studentów do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych - umowa z Urzędem Marszałkowskim.

  Natężenie ruchu