Piątek, 19 Kwiecień 2024, imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Ozorkowskie LO wystartuje z pionierskim profilem dotyczącym cyberbezpieczeństwa

 

CYBERMIL


Już po wakacjach I LO im. S. Żeromskiego w Ozorkowie, jako jedna z szesnastu szkół w Polsce i jedyna w województwie, otworzy klasę o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” - w ramach pilotażowego programu „CYBER.MIL z klasą”. Realizowany pod patronatem MON i WAT, a w Ozorkowie również we współpracy z Politechniką Łódzką, nowatorski projekt zakłada kształcenie młodzieży w zakresie informatyki na potrzeby wojska i bezpieczeństwa państwa.


Duże wymagania


Aby zakwalifikować się do projektu szkoła musiała spełnić szereg kryteriów formalnych, m.in. prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa wpisaną w statut szkoły, posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, uzyskiwać w ciągu trzech ostatnich lat wysoką średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki oraz otrzymać zgodę organu prowadzącego na współfinansowanie programu.


W procesie rekrutacji będą brane pod uwagę oceny z matematyki, informatyki i fizyki oraz z języka angielskiego. Kandydaci będą musieli wykazać się uzyskaniem minimum 150 punktów oraz oceny co najmniej dobrej na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z wyżej wymienionych przedmiotów, a także deklarować zainteresowanie problematyką obronności i wojska. To bardzo wysokie wymagania dla szkoły i kandydatów, ale dzięki temu w programie uczestniczą najlepsi z najlepszych.


Szerokieperspektywy

 

Uczniowie będą zdobywać wiedzę i umiejętności pod okiem specjalistów z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowej Akademii Technicznej. W maksymalnie 15- osobowych klasach młodzież będzie się uczyć między innymi informatyki, podstaw kryptografii, algorytmiki i zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. Zyska wiedzę i kompetencje z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych. W ramach kształcenia przewidziane będą zajęcia teoretyczne oraz laboratoryjne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Dopuszcza się prowadzenie zajęć nauczania zdalnego (e-learning), organizowanie wizyt studyjnych i dydaktycznych w jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej, instytutach naukowych, oraz przedsiębiorstwach zajmujących się analizą, kontrolą i działaniami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Przedmioty specjalistyczne będą prowadzone przez nauczycieli akademickich z uczelni wyższych w zakresie nauk technicznych, gospodarczych i zbrojeniowych. Absolwenci tej klasy to w przyszłości studenci uczelni wojskowych i cywilnych z zakresu cyberbezpieczeństwa, informatyki i nauk ścisłych , a później pracownicy Sił Zbrojnych RP wysokiej klasy specjaliści w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę przestrzeni wirtualnej, także w tworzonych właśnie Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni. Nie ulega wątpliwości, że będą to specjaliści poszukiwani na rynku pracy.


Imponujący budżet- doskonałe wyposażenie


W ciągu trzech lat realizacji programu MON wyda na jego realizację 5 760 tys. złotych. Oznacza to, że szesnasta część tej sumy zostanie zainwestowana w Ozorkowie. Środki publiczne będą przekazane organowi prowadzącemu- Starostwu Powiatowemu w Zgierzu w formie dotacji celowych, przy czym 20% sumy to wkład własny beneficjenta. Wsparcie finansowe szkoła będzie mogła wykorzystać m.in. na zakup najnowocześniejszego i najwyższej klasy sprzętu komputerowego, drukarek, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych, licencji i oprogramowania, dostarczania usług internetowych. Dofinansowaniem objęte zostanie również wynagrodzenie nauczycieli. Bez wsparcia instytucji państwowej na zakup takiego wyposażenia nie byłoby stać z pewnością żadnej szkoły. Uczniowie będą pracować na sprzęcie, którego używają specjaliści w instytucjach państwowych i najnowocześniejszych firmach prywatnych.


Inwestycja w przyszłość


MON daje impuls, że warto inwestować w dobre szkoły nie tylko w dużych miastach. Uczestnictwo w programie to szansa na przyciągnięcie najlepszych uczniów z całego województwa, ale przede wszystkim argument dla ozorkowian, że nie trzeba wyjeżdżać z rodzinnego miasta, aby zdobyć elitarne wykształcenie. Sprzęt zakupiony w ramach „CYBER.MIL z klasą” posłuży szkole przez kolejne lata, a zdobycie nowych doświadczeń zawodowych przez nauczycieli będzie procentować w ich pracy dydaktycznej. Szczegółowe informacje o projekcie: https://www.wojsko-polskie.pl/cyber-mil-z-klasa/.

 

Źródło: https://www.lo-ozorkow.pl/

 


+ 0
+ 0

    Dodaj Komentarz...

    Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

    Kalendarz

    Kwiecień 2024
    P W Ś C Pt S N
    1 2 3 4 5 6 7
    8 9 10 11 12 13 14
    15 16 17 18 19 20 21
    22 23 24 25 26 27 28
    29 30

    Fotolia 29603245 XS

    TOM-MED
    95-100 Zgierz,
    ul. 1-go Maja 2a
    tel. 42 715-08-50
     
     
     
     
    Działamy na rynku od 2001 roku. W ofercie sklepu posiadamy bogaty wybór m.in. profesjonalnego sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Reallizujemy wnioski w ramach umowy z NFZ. Naszym Klientom zapewniamy dowóz zamówionych  produktów do domu. Serdecznie zapraszamy.

    Fotolia 22133512 XS

    Prywatny Gabinet Lekarski
    Ozorków,
    ul. Sikorskiego 32/13
     
    Wykonujemy bezpłatne badania uczniów i studentów do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych - umowa z Urzędem Marszałkowskim.

    Natężenie ruchu