Czwartek, 25 Kwiecień 2024, imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Nowy rok szkolny – znane są wytyczne MEN i sanepidu dla szkół i przedszkoli na czas koronawirusa

 

coronavirus 5088471 640

 

Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, aktualizacja wytycznych GIS dla przedszkoli, procedury działania w przypadku podejrzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem, a także organizacja pracy szkół w nowym roku szkolnym to główne tematy wczorajszej konferencji prasowej z udziałem ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego. Sprawdź, jakie wytyczne będą obowiązywały od 1 września 2020 w szkołach i przedszkolach, w tym w ozorkowskich placówkach oświatowych. 


Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny:
• częste mycie rąk,
• ochrona podczas kichania i kaszlu,
• unikanie dotykania oczu, nosa i ust,
• obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki,
• regularne czyszczenie pomieszczeń.


Co ważne, uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek, a jedynie w przestrzeniach wspólnych (np. na korytarzu, w szatni). Dyrektorzy placówek oświatowych zobowiązani zostali jednak do takiej organizacji pracy i jej koordynacji, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły i przedszkola.

 

apprentice 1694970 640

 

- Lekcje wychowania fizycznego będą odbywać się na zewnątrz, jeśli oczywiście pogoda na to pozwoli. Sale lekcyjne będą często wietrzone i dezynfekowane, a w szkołach będą udostępnione pojemniki z płynem dezynfekcyjnym. Plan lekcji będzie ułożony rotacyjnie, by uniknąć dużego skupiska uczniów w szatni. Podobnie na stałówkach - posiłki będą wydawane w turach. Uczniowie będą wchodzić i wychodzić ze szkoły kilkoma wejściami. Rodzice nie powinni wchodzić do budynku, a jeśli będzie taka konieczność, muszą mieć maseczkę - wylicza Izabela Dobrynin, rzecznik UM w Ozorkowie.

 

Nowe wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli


Minister edukacji poinformował o tym, że zmienione zostały wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli. To odpowiedź na prośby dyrektorów tych placówek oraz rodziców, dzięki czemu większa liczba dzieci będzie mogła zostać objęta opieką. Zmniejszony został metraż przypadający na jedno dziecko do 1,5 mkw.

 

Główne zmiany w przedszkolach
• W przypadku przebywania od 3 do 5 dzieci powierzchnia sali to co najmniej 15 m2
• Powyżej 5 dzieci powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2
• Powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2
• Jedna, stała sala dla dzieci
• Wyznaczeni ci sami opiekunowie grupy.


- Grupy w ozorkowskich przedszkolach nie będą liczniejsze niż 25 dzieci - mimo, że MEN zniosło właśnie ten limit. 1 września trafi do nich ponad 650 przedszkolaków. Przedszkola jeszcze przed wakacjami wdrożyły wytyczne sanitarne dotyczące funkcjonowania placówek w warunkach epidemii. Dzieci nie mogą przynosić swoich zabawek, a sale muszą być często wietrzone i dezynfekowane. Rodzice będą zobligowani do odprowadzania i odbierania dzieci w określonych godzinach, ustalonych z pracownikami. W szatni będzie mógł przebywać tylko jeden rodzic zaopatrzony oczywiście w maseczkę - wyjaśnia Izabela Dobrynin.

 

Na stronach internetowych ozorkowskich szkół pojawiły się już harmonogramy, według których odbędą się rozpoczęcia roku szkolnego w poszczególnych placówkach. W tym roku nie będzie jednak uroczystych akademii, tak jak miało to miejsce do tej pory. Krótkie spotkania uczniów z wychowawcą odbędą się w salach lekcyjnych.

 

Wybrane wytyczne dotyczące organizacji pracy w szkołach
• Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
• Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady: a)1 opiekun z dzieckiem/dziećmi, b)dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m, c)dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m, d)opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
• W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
• Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia.
• Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
• Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
• Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
• Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
• Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
• Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
• Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
• Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
• Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe należy czyścić lub dezynfekować.
• Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
• Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, jeżeli jest taka możliwość, należy udostępnić uczniom co drugi boks lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły, umieścić środek do dezynfekcji rąk przy wejściu do szatni.
• Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
• Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
• Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole uwzględniających odpowiednio zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych.
• Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
• Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić uczniom korzystanie z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna. Zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej
• Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
• Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
• Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
• Przy organizacji żywienia w szkole - rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków lub w miarę możliwości - spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
• W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
• W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego: rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych GIS

 

MK-C, fot. Pixabay.com


+ 5
+ 5

    Dodaj Komentarz...

    Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

    Kalendarz

    Kwiecień 2024
    P W Ś C Pt S N
    1 2 3 4 5 6 7
    8 9 10 11 12 13 14
    15 16 17 18 19 20 21
    22 23 24 25 26 27 28
    29 30

    Fotolia 29603245 XS

    TOM-MED
    95-100 Zgierz,
    ul. 1-go Maja 2a
    tel. 42 715-08-50
     
     
     
     
    Działamy na rynku od 2001 roku. W ofercie sklepu posiadamy bogaty wybór m.in. profesjonalnego sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Reallizujemy wnioski w ramach umowy z NFZ. Naszym Klientom zapewniamy dowóz zamówionych  produktów do domu. Serdecznie zapraszamy.

    Fotolia 22133512 XS

    Prywatny Gabinet Lekarski
    Ozorków,
    ul. Sikorskiego 32/13
     
    Wykonujemy bezpłatne badania uczniów i studentów do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych - umowa z Urzędem Marszałkowskim.

    Natężenie ruchu