Środa, 30 Wrzesień 2020, imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz

Jesteś na kwarantannie? Skorzystaj z bezpłatnej aplikacji!

 

ulotka z QR stan epidemii v.ostateczna 22 03

 

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. To Polacy, którzy wrócili z zagranicy, ale i osoby, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. Z kwarantanną wiążą się pewne obowiązki. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim, zarówno osobom objętym kwarantanną, jak i ich bliskim, czy sąsiadom.

 

Aby to bezpieczeństwo było skutecznie zapewnione, policjanci sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie. Za jej złamanie może zostać nałożona grzywna do 30 tysięcy złotych. Ale nie chodzi o to, by karać, ale o to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednocześnie bardzo ważne jest wsparcie dla osób nią objętych. Dzięki aplikacji Kwarantanna Domowa możliwa będzie lepsza realizacja obu celów - bezpieczeństwa i lepiej adresowanego wsparcia. Jak? Zaraz wyjaśnimy.

 

Wyobraźmy sobie taką sytuację: wracamy z zagranicy i wjeżdżamy do Polski. Od razu, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, zostajemy objęci obowiązkową 14-dniową kwarantanną domową. W praktyce wygląda to tak, że na granicy wypełniamy tzw. kartę lokalizacyjną, w której wpisujemy swoje dane, w tym m.in. adres (pod którym przejdziemy kwarantannę) oraz nasz numer telefonu. Najważniejsze, aby w jej trakcie stale przebywać we wskazanym miejscu. To kwestia nie tylko odpowiedzialności, ale i solidarności. Wszystkim nam powinno zależeć na swoim i naszych bliskich zdrowiu. W weryfikacji przestrzegania tych zasad pomagają funkcjonariusze policji. W czasie kwarantanny mogą nas odwiedzić w dowolnym momencie. Jeśli chcesz ułatwić pracę funkcjonariuszom, ściągnij aplikację Kwarantanna domowa.

 

- Najlepiej zrobić to od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny – radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie - dodaje szef MC.

 

WAŻNE!

 

Jeśli zainstalujesz aplikację krótką chwilę po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego, może się okazać, że Twoje dane nie dotarły jeszcze do systemu. Warto wtedy poczekać 2-3 godziny i spróbować ponownie. Aplikację aktywujesz za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.

Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do jej przejścia. Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniesz zadanie… Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne.

 

Aplikacja aktywowana. Co dalej?

 

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalowały i aktywowały aplikację - będzie przesyłany SMS z prośbą wykonania zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego sameg - zrobienia selfie. Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

 

- Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia szef MC.

 

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po upływie tego czasu, osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

 

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Za jej pomocą można również szybko skontaktować się z pracownikiem socjalnym. W najbliższych dniach do aplikacji mają być dodawane kolejne funkcjonalności. W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby z niej korzystające mogą zadzwonić na specjalną infolinię - 22 165 57 44.

 

Aplikację Kwarantanna Domowa pobierzesz z Google Play lub App Store. Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa

 

MK-C

 


+ 0
+ 0

  Dodaj Komentarz...

  Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

  Kalendarz

  Wrzesień 2020
  P W Ś C Pt S N
  1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30

  Fotolia 29603245 XS

  TOM-MED
  95-100 Zgierz,
  ul. 1-go Maja 2a
  tel. 42 715-08-50
   
   
   
   
  Działamy na rynku od 2001 roku. W ofercie sklepu posiadamy bogaty wybór m.in. profesjonalnego sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Reallizujemy wnioski w ramach umowy z NFZ. Naszym Klientom zapewniamy dowóz zamówionych  produktów do domu. Serdecznie zapraszamy.

  Fotolia 22133512 XS

  Prywatny Gabinet Lekarski
  Ozorków,
  ul. Sikorskiego 32/13
   
  Wykonujemy bezpłatne badania uczniów i studentów do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych - umowa z Urzędem Marszałkowskim.

  Natężenie ruchu